DOGOTERAPIA W BAJKOWEJ POLANCE
CZYM JEST I CZEMU SŁUŻY DOGOTERAPIA?
Dogoterapia wykorzystywana jest m. in. w edukacji oraz psychoterapii dzieci i młodzieży, w terapii osób z autyzmem, zespołem Downa, niepełnosprawnością intelektualną czy w pomocy osobom starszym. Ma zwiększać efektywność rehabilitacji bądź procesu terapeutycznego. Dogoterapia wykorzystywana jest również w resocjalizacji.
Pies, poprzez bezwarunkową akceptację, zaspokaja potrzebę bliskości, łagodzi poczucie samotności, odrzucenia czy lęku. Poprzez swoją miękką sierść i temperaturę ciała wyższą niż u człowieka przywołuje wspomnienia z okresu niemowlęctwa – bliskość rodzica, głaskanie i przytulanie się do niego sprzyja rozluźnieniu mięśni i zrelaksowaniu się. Kontakt z czworonogiem pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami.
Nasz MARCO
Marco jest naszym przedszkolnym pupilem i przyjacielem.
Marco kocha dzieciaki, jest ciepłym, przyjaznym i cierpliwym „ nauczycielem”. Jest towarzyszem zajęć dotyczącej różnorodnej tematyki ,podczas których dzieci uczą się obcowania i zasad bezpieczeństwa z czworonogami
Zgodnie z założeniami Delta Society Dogoterapię dzieli się na trzy główne działy.
- Pierwszy to AAA – Animal Assisted Activities czyli spotkania z psem (SP) polegające na stworzeniu pozytywnej relacji pomiędzy uczestnikami spotkań a psem. Takie zajęcia mają na celu dostarczenie pozytywnych emocji i satysfakcji z obcowania z psem, rozluźnienie atmosfery.
- Kolejna forma to AAE – Animal Assisted Education czyli edukacja z psem (EP). Takie zajęcia najczęściej odbywają się w przedszkolach i szkołach. Mają na celu zmotywowanie do nauki poprzez aktywny udział psa w zajęciach. Uczestnicy chętniej się uczą i przyswajają przekazywane informacje.
- Trzecią formą dogoterapii jest AAT – Animal Assisted Therapy, terapia z psem (TP) polegająca na wspieraniu rehabilitacji. Ukierunkowana jest na konkretny cel w porozumieniu ze specjalistami.